Andrzej Bogdał

Miłego czytania :)

Żywienie okołotreningowe

Z własnego doświadczenia wiemy, że żywienie jest bardzo ważnym elementem osoby aktywnej fizycznie, sczególnie ten etap okołotreningowy.  To własnie dzieki odpowiednio wczesniej zaplanowanej strategii żywieniowej mamy siłe, aby podejmować się treningu, mamy paliwo, aby go zrobić na wysokiej intensywności (jeżeli w planach jest taka jednostka treningowa), dzięki niemu odsuwamy od siebie w czasie efekt zmęczenia. Co ważne, trzeba to nasze ciało zaopatrzyć jeszcze we własciwe „paliwo” w innym wypadku nie będzie miało energii ani siły.

Charaktersytyka posiłku przedtreningowego

1.Jak powinien wyglądać posiłek przed treningiem?

Taki posiłek powinien być pełnowartościowy, czyli zawierać białka, węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Ważne, aby to był posiłke lekkostrawny, po którym nie pojawią się problmey żołądkowo-jelitowe czy odczucie cieżkości.

Jeżlei trenujemy w godzinach popołudniowych to często takim poisłkiem może być obiad w odpowiedniej odległości czasowej. Kiedy nie mamy możliwości zjedzenia obiadu lub np. jesteśmy po obiedzie a jedziemy na trening z pracy to możemy wprowadzić lekkostrawną przekąskę. Może to być np. jogurt naturalny z orzechami i owocem (banan,) lub suszonymi owocami, tutaj idelanie wkomponują się nam również np. płatki ryżowe, jaglane czy owsiane (lepiej błyskawiczne ponieważ mają mniej błonnika).

Jeżlei wczesniej wiemy, że zdarzy się taka sytuacja to możemy ze sobą zabrać dodatkowy posiłek przekąskę który zjemy np. na 1h przed rozpoczeciem treningu, mogą to być placuszki z mąki, płatków lub kaszy mannej z dodatkiem owoców.

W wersji wyjątku może to być baton energetyczny, ale niech to będzie działanie sporadyczne.

Przykład obiadu jako posiłku przed treningiem (opcja mięsna)

Kasza gryczana z duszonym indykiem oraz warzywami (cukinia, kalafior, papryka) w sosie pomidorowym z dodatkiem oliwy z oliwek posypana natką pietruszki.

Opcja bez mięsna

Jak wyżej tylko indyka zamieniamy na tofu (tofu możemy podsmażyć na łyżce oliwy z oliwek z dodatkiem sezamu a warzywa dusić odzielnie, wszystko łączymy dopiero na talerzu).

2. Kiedy powinniśmy spożyć posiłek przed treningowy?

Książkowa odpowiedz to „spożyj posiłek 3 godziny przed treningiem” jednak z doświdczenia wiemy, że w podejściu indywidualnym nie zawsze się to sprawdza. U jednych osób nawet po takim czasie może się pojawiać dyskomfort w trenowaniu w postaci cieżkości na żołądku natomiast u innych po tych 3 godzinach pojawi się spadek energetyczny i nie moc.

Dlatego najlepiej potestowac na sobie i znać ten przedział czasowy.  Najprostszym rozwiązaniem w obu sytuacjach będzie zmniejszenie/zwiekszenie porcji lub w drugiej sytuacji zabranie ze soba napoju sportowego na trening. Jednak w sytaucji, kiedy ogólne żywienie jest dobrze zbilansowane pod względem jakościowym i ilościowym taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Musimy pamiętać, że posiłek powinniśmy dostosowywać pod intensywność jednostki treningowej.

Kiedy wiemy, że mamy mocny trening o wysokiej intenmsywności to ten posiłek wczesniej powinien być spożyty i tutaj raczej po kilkugodzinnej przerwie bez sytego posiku na samym” bananie” możemy nie dać podołać.

A co w czasie treningu?

Kiedy nasz trening trwa do godziny to temat odzywiania nie powinien nas interesować, tutaj wystarczy tylko nawodnienie samą wodą. Jednak, kiedy ten trening trwa dłużej np. treningi biegowe, mecze, maratony fitness to powinnismy się zaopatrzyć w napoje sportowe czy żele energetyczne, które to dadzą nam szybki zastrzyk energii.

Jednak z takimi produktami również trzeba uważać, ponieważ zawierają sporą ilość węglowodanów w różnych postaciach co może się objawic problemami jelitowo- żoładkowymi po zbyt dużym ich spożyciu.